חצי דיון 
פאם-פאטאל וחסל 
 
חצי דיון |
 
פינקוס הקטנה

כל אישה ניחנה בכח-על. חלקנו משתמשות בו למען נצחונות קטנים בשגרת החיים, חלקנו משנות את פני ההיסטוריה. הנשים שביקורן במיטות מנהיגים המיט אסון על אומה שלמה: "פוסי פאואר" בחצי דיון

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

מי מאיתנו לא מכיר את הפנטזיה הגברית העתיקה: אישה חסודה כספרנית בשעות היום שהופכת לעת ערב לפאם-פאטאל זנותית ומפתה. בהכללה גסה ניתן לומר שתפיסת הגבר את דמות האישה בתרבות הפטריארכאלית שלנו היא חצויה; לרוב יעדיף הגבר למסד את חייו עם מי שנתפסת בעיניו כאשת בית הגונה ומסורה - שראויה להיות אם ילדיו - גם במחיר היותה חסרת חשק מיני או סתם מזדיינת בינונית. ומאידך גיסא, יעביר את ימיו בפנטזיות על מין פרוע עם אישה יצרית ומפתה, שחירותה המינית מובילה אותה בתאווה ללא גבולות.

 

בפרדוקס הזה מתוארת דמות האישה כבר אלפי שנים; מצד אחד היא רכה נשית ושברירית - יצירתו המושלמת של אלוהים, ומצד שני - מלכודת מסוכנת הממתינה בציפורניים חדות ודרוכה לשליפה מהירה בשעת הצורך. בתרבויות מסוימות אף קיימים כל מיני סיפורי אגדה עממיים על נשים מושכות ומפתות בעלות ואגינות עם שיניים, (בלטינית: vagina dentata) , שנושכות ומקצצות אברי מין זכריים של גברים חרמנים שהתפתו לסקס עם אותן מופקרות. מה שנקרא - גם מושכת וגם נושכת.

 
 
פתיינות בגן עדן
 פתיינות בגן עדן   

המושג פאם-פאטאל (אישה קטלנית. מצרפתית: Femme fatale) הומצא רק במאה התשע עשרה, אך תיאורו נובע בדיוק מאותה תפיסה על הפוטנציאל הקטלני באישה מושכת ומפתה, שמופיע בכתובים כבר אלפי שנים. הרי לכם קומץ קטן משלל הנשים השליליות והשרליליות;

מסיפורי המקרא אנו למדים על חוה המפתה בנחשיות את אדם עם פרי העץ האסור. האם באמת מדובר כאן בתפוח ונחש או שאלו סמלים מטפוריים, כשהנחש מסמל את הפאליות הזכרית, והפרי האסור הוא רק משל לעסיסיות איברי גופה של אישה?

 

בואו וניזכר גם ברבקה התחמנית, שהכירה את הדרך ללבו של בעלה יצחק,  התלוי באשתו הדעתנית תלות עיוורת עוד טרם קהו עיניו - ובערמומיות נשית המגובה בקדרת תבשיל וכמה מחמאות שלימדה את יעקוב הילד ללחוש באוזני אבא, שינתה גורלות של עמים שלמים לדורי דורות.

 

כולנו מכירים את סיפור מופע החשפנות שערכה בת שבע לכבוד דוד, עד שכוחו של מלך ישראל לא עמד לו, אך און זכרותו עמד ועוד איך, והמציצן המיוחם מאבד את שיקול הדעת ועושה סדרת מעשים חמורים ולא מוסריים.

 

ואיך נשכח את דלילה הפתיינית הבוגדנית שמרוקנת את שמשון מכוחותיו על ידי פריזורה חדשה למחלפות. קשה להתאפק מלעשות הקבלה בין דלילה המזרחית ללורנה בוביט הלטינית, שאף היא השתמשה במספריים כדי לגזול את אונו של הגבר בו היא חפצה לנקום, רק שהגברת בוביט הלכה על תספורת ממוקדת - ישר ולעניין - ולא התעסקה בתלתלים.

 

הנותנות בראש (הממשלה)

גם המיתולוגיה היוונית עשירה בסיפורים על נשים שכוח משיכתן הרס שליטים ואימפריות, כמו מדיאה המסוכנת, שרוקחת שיקויי קסמים המחדשים נעורים ומפתה בהם את כל מי שעומד בדרכו של בעלה, כולל החותן שלה, עד שהמולכים שולל אחר הרצון לשוב ולהיות צעיר מול הרוקחת הנימפומנית נרצחים על ידה.

 

פנדורה שהאל זאוס ברא במצב רוח נקמני כשבני האדם שמו ידם על סוד האש של האלים נבראה במתכוון ככוסית-על כנשק מול פרומתאוס, ולגרום סבל לבני האנוש בזכות נתוניה האישיים.

 

ועל כוחה ההרסני של הלנה היפה, אשתו הבלתי מסופקת של מנלאוס מלך ספרטה, עזבה אותו ואת בתם המשותפת כשהתאהבה בפאריס, נסיך טרויה, ובכך הביאה הרס ואסון על שתי האומות שיצאו זו נגד זו במלחמה עקובה מדם.

 
מפילה ממשלה
 מפילה ממשלה   

ומה בדבר פרשיות פיתוי עדכניות יותר כפרשת פרופיומו באנגליה של שנות הששים, בה חגג שר נשוי מהמפלגה השמרנית עם פרגית הורסת בעלת השם ההולם כריסטין קילר, במופעי חשפנות ובמסיבות סקס פרועות. גם מוניקה לווינסקי שלנו נכנסה לפנתיאון הפאם-פאטאל, למרות שנתוניה הפיזיים והסקס אפיל שלה לא התקרבו לקודמתה המיתולוגית מרילין מונרו, כנראה שהפגינה להטוטי סיגר מרשימים מאוד לנשיא המעצמה האמריקאית, על טעמו המוזר בנשים. לאחרונה התוודענו גם לראש הממשלה האיטלקי ברלוסקוני, שנהה אחרי חמוקיה של נערונת נפוליטנית, למרות שגם אשתו רכה בשנים לעומת גילו המופלג. ככה נמוך אפשר לרדת כשאתה אשמאי זקן ומיוחם.

 

ולנו, בקטנה, הייתה בשנות התשעים את פרשת "הקלטת הלוהטת"; כשביבי שלנו, אז חבר כנסת, נתפס עם המכנסיים למטה - ולא לכבוד שרה - ובנוסף לזאת אף קיבל הודעה אנונימית כי שעשועי הבגידה שלו תועדו בווידיאו.

 

 

במשך דורות על גבי דורות, עובר המסר הגברי הפחדני שמתרה בזכר כי הפיתוי - הופך אותו לפתי, וכי כדאי מאוד להישמר מפני הכוח ההרסני והאסון שתמיט עליהם תשוקתם, אם ייכנעו לחיצוניותה המתעתעת והמפתה של האישה. האם הצליחה התעמולה בת אלפי השנים לרסן את הגבר החרמן מחשקיו לאותן נשים עצמאיות מינית? הייתכן כי הזכר השליט בן ימינו כבר הפנים שפיתוי המשולב בתשוקה ומסתורין מסוכן לטריטוריה שלו, ושאונת המוח אינה שוכנת בין רגליו?

 

ואנו הנשים : למה להלקות על עצמנו במה שאנו טובות בו? האין כל היופי הנשי מסתכם במלאכת המחשבת הזאת של חולשה וכוח המתקיימים בהרמוניה? האם זה לא הרגע להודות שאנו אכן עושות שימוש בכוח המיני שלנו? אמנם הפלת אימפריות ושליטים שמורה לאמזונות בודדות, אך עם יד על הלב: האין כולנו מנצלות את זה לעשות לביתנו כשאנו מוצצות לגבר שלצידנו לקידום סלון חדש, נסיעה לברצלונה או סתם שלום בית?

 

 

>>> להמשך דיון בפייסבוק

 
 
 
 
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by